AIDS Belirtileri Nelerdir?

HIV, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak adlandırılan ve HIV enfeksiyonuna yol açan virüstür. Vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi hücresi olan CD4’e tutunur, hücrenin DNA’sını kullanarak kendisini kopyalar ve hücreyi parçalayarak çok daha fazla sayılarla kana karışır.

CD4 Hücre sayısının 200’den daha aşağıda olması ise AIDS hastalığına yakalandığınızı göstermektedir.

HIV Belirtileri Nelerdir?

HIV Virüsü bulaşması ile birlikte hemen etkilerini göstermemektedir. Pencere dönemi geçtikten sonra ise aşağıdaki belirtilerin görünmesi olasıdır. Ancak bu belirtiler seneler sürse de görünmeyebilirler.

  • Mide Bulantısı
  • Kalıcı ishal
  • Kronik Yorgunluk
  • Hızlı kilo kaybı
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Yüksek Ateş

HIV ve AIDS Aynı Şey Değildir!

Yukarıdaki anlatımda da görüldüğü gibi her HIV virüsü taşıyan hasta AIDS hastalığına yakalanmamaktadır. Hatta düzgün günlük ilaç kullanımında CD4 sayıları normal bireylerden de daha fazla olacağı için normal bireylerin yakalandığı çoğu mevsimsel hastalığa zor yakalanmaktadırlar.

HIV Belirtileri Nelerdir?

HIV, vücuda alındıktan 1-6 hafta içerisinde ilk çoğalma döneminde akut enfeksiyona neden olur. Bu dönemde görülen belirtiler ve klinik bulgular, HIV enfeksiyonuna özgü değildir ve değişkendir. HIV virüsü tarafından bağışıklık sistemi zayıflatılan hastada, normalde zararsız olan birçok hastalık, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, vücutta yara ve kırmızı lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Ağızda pamukçuk, diğer bakteri, mantar ve protozoon hastalıkları gibi fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Ortaya çıkan bazı hastalıklar 2-4 hafta arasında kendiliğinden geçer. Şüpheli bir temas sonrasında erken teşhis koyabilmek için HIV testi yaptırılması önem arz etmektedir.

 

 

Kaynak:https://www.hiv.va.gov/patient/diagnosis/labs-CD4-count.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.