Ucuz ve Hızlı AIDS – HIV Testi

Soru: Test olmak istiyorum. En erken hangi testi yaptırmalıyım?

Cevap:
Vidas Hiv Duo Ultra’nın erken tanıda kullanılmasının nedeni diğer combo testlerden daha hassas olması ve ölçüm aralığının kat kat fazla olmasıdır.
Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC140346/table/t1/
_________________________________
Soru: Geçmişte kortizon tedavisi aldım yada aktif olarak kortizon tedavisi kullanıyorum.Hiv duo ultra test sonucumu etkiler mi?
Cevap:
Net bir şekilde Hayır.Sadece çok uzun süre ve yüksek dozajda kortizon kullanımı testleri etkileyebilir ve o da sadece antikor bakan testlerdir(bu testler içinde son süre 6 ay ve bir yılı aşkın süre kullanımlarda bile 20.000/1 etkilediği söylenmektedir).Duo Ultra test yöntemi antijen tespitine de dayalı olduğu için etkilemesi söz konusu dahi değildir.
_____________________________
Soru:Antibiyotik kullandım ve bu test sonucumu etkiler mi?
Cevap:
Hayır,Etkilemez
________________________________
Soru:16. Gün Hiv duo ultra testi oldum güvenebilir miyim?
Cevap:
Güvenebilirsiniz.16.-18.-22. gün hiç farketmez.Önemli olan 14. günden sonra test olmuş olmanızdır.Duo test yöntemi hem antijen hem antikor ayrı ayrı tarayan ve çift sonuç veren tek test yöntemidir.Özgüvenilirliği %99.88’dir.Alacağınız negatif sonuca güvenebilirsiniz.
________________________________
Soru:Bu testin bu kadar erken bir dönemde kesin sonuç verdiğine nasıl bu kadar emin olabiiyorsunuz?
Cevap:
Yapılan araştırmalar neticesinde 4.nesil Vidas duo ultra testi 12.8 gün sonra bile hiv virüsünü tespit etmiş bir testtir.Erken tanı yöntemidir.P24 Antijen ve Hıv 1-2 antikorlarının aynı test içinde çalışıldığı hiv testi yöntemidir.Hiv virüsü tespitinde en yeni nesil hiv testleri olan 4.jenerasyon testler antijen ve antikor tespitinde erken tanı yönteminde uluslararası kabul görmüştür.Hiv virüsünün vücuda alımından yaklaşık 14 gün sonra p24 antijenemi dönemi başlar ve birkaç hafta sürer.1-3 ay içinde zarf gp4,gp120 ve çekirdek p24 antijenine karşı IgM ve IgG antikorları sentezlenmeye başlar.Antikorların oluşması için geçen pencere döneminde p24 antijeninin saptanması önemlidir.4. Jenerasyon hiv testi combo p24 antijenini ve Hıv 1-2 ye karşı oluşan antikorları saptayan test yöntemidir.
________________________________
Soru:Bu testten 14. gün negatif sonuç alıp sonra pozitifleşen bir vaka varmıdır?
Cevap:
Kayıtlara geçmiş böyle bir vaka bulunmamaktadır.

Soru:Bu testle ilgili ülkemizdeki ve uluslararası kaynaklardaki bilgilere nasıl ulaşabilirim?
Cevap: 1.Journal of Clinical Microbiology tarafından yapılan araştırmada Hiv Duo Ultra testin güvenilirliğinin ve diğer combo testlerden daha erken hiv virüsünü tespiti ettiğinin şeması

Kaynak : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9665998

2. 4. Nesil Combo test araştırması

KAYNAK : http://www.aidsmap.com/Accuracy/page/1323356/

3.Hacettepe Üniversitesi hiv/aids tedavi ve araştırma merkezi

KAYNAK: http://www.hatam.hacettepe.edu.tr/hatam032.shtml

_________________________________
Soru : 14 gün içinde virüsün vücutta varlığının tespit edilebileceğine dair uzman görüşlerini paylaşabilir misiniz?

Cevap:
1. Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü(istanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :“Kan kontrol edilmek üzere 3’e ayrılır. Belirli sürelerde saklanabilen kan örneklerinde bu süre plazmada 2 yıl, eritrositte 42 gün, trombositte ise 5 gündür. 5 günlük olanlarda sıkıntı yaşanır. Çünkü HIV vücuda girdikten sonra hemen çoğalmak için hücreye girer. Bu kuluçka dönemi 13 gündür ve kan, test edilse bile HIV’in varlığı tespit edilemez” dedi.

2. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar(İstanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :” bağışçının kanındaki HIV’in 13 günlük pencere, yani kuluçka döneminde olduğu için fark edilemediğini belirtti ve “Bulaşmada hiçbir eksiğimiz söz konusu değildir” dedi.

3. Doç. Dr. Aynur Topkaya :“Virüs vücuda girdikten sonra DNA’sını hücrenin DNA’sına yapıştırıyor. Virüsün kendini tespit ettirecek kadar çoğalması için geçmesi gereken süre bu en hassas yöntemde bile dünya literatüründe 10 gündür. Ancak bu yöntem daha çok hastalanmış kişiler üzerinde uygulanır” bilgisini verdi.

___________________________

Soru: Uzmanların 14. günden sonra test yaptırmış kişilere verdikleri cevaplardan örnekler paylaşabilir misiniz?

Cevap:
1.Soru: supheli iliskiden 23 gun sonra elfa yontemiyle 4. Jenerasyon hiv duo vidas calisilmis ,sonucum su sekilde; HIV p24 antijen: NEGATIF 0.00 – HIV 1/2 antikor: NEGATIF 0.04.yani hem antijen hem antikor ayri ayri bakildi.simdi sorum su; 14. Gun sonrasi guvenilirligi %99.88 ve dunyada bu testten negatif alip pozitiflesen vaka yok.gorustugum mikrobiyoloji uzmanlari artik baska teste gerek olmadigini ve sonucun degismeyecegini soylediler,cunku 4. Jenerasyon bu test p24 viral proteni inceledigi icin mutlaka yakalar görüşündeler.fikrinizi ogrenmek istiyorum

Cevaplayan Kişi: Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL
(İzmir Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)
Kimdir: 1974 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1980 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji ihtisasımı tamamladı.1981 yılında Ege Üniversitesi Parazitoloji Kürsüsünde yüksek ihtisasa başladı.

(2014-01-21 09:18:53 tarihinde cevaplanmıştır)
1.Cevap: Meslektaşlarımın görüşüne katılıyorum. İçiniz rahat etsin.

2.Soru:Yaşadığım şüpheli ilişkiden 17 gün sonra Hiv duo ultra testi oldum.hala şüphem var.bu değerler yükselebilirmi yada değerlerin bi anlamı varmı.akut belirtilerden herhangi bişey gözlemliyemedim.test yaptırdıgım labarotuar başka teste gerek yok dedi.
Cevaplayan Kişi :Uzm. Dr. Cengiz GÜNEY
Kimdir: Uzman Dr Cengiz Güney 14/2/1944 yılında Adanada doğdu. Ilk,orta ve lise tahsilini İstanbul da yaptı. Ankara üniversitesini 1968 yılında bitirdikten sonra-Bristol ve Liverpool Üniversitelerinde Mikrobiyoloji-Bulaşıcı hastalıklar üzerine eğitim aldı.İstanbul Gata İhtisas Hastanesinde askerliğini, yedek subay olarak yaptı. İÜ Tıp fakültesinde bir yıl Alerji,Okmeydanı ihtisas hastanesinde’deRadyosyon eğitimi aldı. Türkiyede , Sigorta ve Sağlık bakanlığı hastanelerinde uzman hekim olarak çalıştı.Marmara Üniversitesi 2’inci eğitiminde Fizyoloji.Haliç üniversitesi BESYO ‘da Ergojenik yardım ve egzersiz biyokimyası dersleri için öğretim görevlisi olarak bulundu.Yurt dışında ASMA(Amerika), Avrupada ( ECMİD )‘de davetli olarak yurt içi ve dışı yayınları oldu.Evli,iki kız babası,bir torun dedesi ve KLİMİK derneği üyesidir.

( 09/10/2012 tarihinde cevaplanmıştır.)

2.Cevap: P24 erken HIV tanı antijen testi ve diğer testlerin sonuçları sizin sağlıklı olduğunuzu gösterir.Gerçekten başka teste gerek yok.Test zamanlama tarihiniz doğru.Bu değerler yükselmez.Bundan sonra sağlıklı olmanın tadını yaşayın.Tüm kuşkulardan kurtulun,derslerinize odaklanın.Başarılar.
________________________

Soru: Hiv duo Ultra testine nasıl ulaşabilirim ve fiyatları nedir?
Cevap: Bulunduğunuz ildeki laboratuvarları araya**k detaylı bilgi alabilirsiniz.

_________________________
Soru:Ben laboratuvara gidip hiv duo ultra testi istedim ama sonuç kağıdımda elfa yazıyor,yanlış bir test mi oldum?
Cevap: Elfa yöntem adıdır,bunun bir önemi yok.Önemli olan sonuç kağıdınızda hem antijen hem antikor sonuçlarının ayrı ayrı bulunmasıdır.Eğer tek sonuç varsa testiniz hiv duo ultra değildir.Çift sonuç mevcutsa bu hiv duo ultra vidas yöntemidir.

__________________________
Soru:Korunmalı bir ilişkim oldu,duo ultra test nerede yaptırabilirim?
Cevap: ilişkiniz korunmalı olduğu için test yaptırmanıza gerek yok.

__________________________
Soru: Bulunduğum il sınırıları içinde Hiv duo ultra Vidas testi yok,Nasıl ulaşabilirim?
Cevap:Bazı laboratuvarlara gerekli yönlendirmeleriniz yapılarak kargo ile numune gönderebilir ve testinizi yaptırabilirsiniz.

__________________________
Soru:Hiv Duo ultra sonucumu ne zaman alabilirim?
Cevap:Genellikle gün içinde öğrenebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.hivveaids.net/index.php?topic=3.0

10 thoughts on “Ucuz ve Hızlı AIDS – HIV Testi”

  1. 10 yıl önce tüberküloz tedavısı gördüm ve tedavım başarılı oldu bu donemde p24antıjen 1/2 antıkor testı oldum bu etikler mı testı

  2. merhaba ben belcikada yaşiorum,11 gun sonra ultra duo hiv testi yaptirdim kagidimda hem hiv 1/2 negatief yaziyor ve ag/ab negatief yaziyor doktorlarin dedigine göre yine test yapmak zorunda olmadigimi söylediler,ne diyorsunuz bu duruma?..

  3. Merhaba supheli iliskiden sonra 38.gunde 4.jenerasyon VIDAS HIV DUO ULTRA test yaptirdim Anti HIV 1/2 0.06 NEGATIF p24 ANTIJEN 0.01 NEGATIF baska test yaptirmama gerek varmi sonuclar daha sonra degisir mi tesekkurler

  4. Merhaba,

    İlişki tarihi en son 20 Eylül 2018 yaşanmış ve ardından 23 Eylül 2018 tarihinde de sadece oral seks yapılmış 26 Ekim 2018 tarihinde Hiv vidas duso ultra testi sonucu negatif yani 36. günde yapılan ve negatif gelen hiv duo ultra test sonucu güvenilirmi daha sonra yapılan testlerde pozitif olurmu konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  5. Merhaba erkek arkadaşımın vucudunda yaralar var egzama dedi ve kendini inanılmaz saklıyor ancak benm şüphelerim var kas agrıları bir defasında yuzunde ucuk gördüm sürekli İstanbula gidip geliyor içimden bir his tedavi için gidiyor diyo ona sordum böyle bir durum varmı dıye hayır tabiki dedi ama yeterli gelmedi cokmu senaryo kuruyorum bilmiyorum ama bu durum beni ondan soğutuyor bundan nasıl emin olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.